History of the Connecticut Judicial Seal Home Home BannerBanner

Case Look-up Courts Directories Educational Resources E-Services Juror Information Online Media Resource Center Opinions Opportunities Self-Help Frequently Asked Questions Home Attorneys menu
  

 

 

 

 

 

 

     

Portrait Gallery of former Connecticut Chief Justices
Banner of former Chief Justices' Headshots

Chronological List of all former Connecticut Chief Justices

Chief Justice Town Born Year Started Year Ended
Gurdon Saltonstall Haverhill, MA 1711 1712
Nathan Gold Fairfield, CT 1712 1713
William Pitkin II Hartford, CT 1713 1714
Nathan Gold Fairfield, CT 1714 1723
Peter Burr Fairfield, CT 1723 1725
Jonathan Law Milford, CT 1725 1741
Roger Wolcott Windsor, CT 1741 1750
Thomas Fitch Norwalk, CT 1750 1754
William Pitkin III Hartford, CT 1754 1766
Jonathan Trumbull Lebanon, CT 1766 1769
Matthew Griswold Lyme, CT 1769 1784
Samuel Huntington Scotland, CT 1784 1785
Richard Law Milford, CT 1785 1789
Eliphalet Dyer Windham, CT 1789 1793
Andrew Adams Litchfield, CT 1793 1798
Jesse Root Coventry, CT 1798 1807
Stephen Mix Mitchell Wethersfield, CT 1807 1814
Tapping Reeve Southold, Long Island, NY 1814 1815
Zephaniah Swift Wareham, MA 1815 1819
Stephen Titus Hosmer Middletown, CT 1819 1833
David Daggett Attleborough, MA 1833 1834
Thomas Scott Williams Hartford, CT 1834 1847
Samuel Church Sharon, CT 1847 1854
Henry Matson Waite Lyme, CT 1854 1857
William Lucius Storrs Middletown, CT 1857 1861
Joel Hinman Southbury, CT 1861 1870
Thomas Belden Butler Wethersfield, CT 1870 1873
Origen Storrs Seymour Litchfield, CT 1873 1874
John Duane Park Preston, CT 1874 1889
Charles B. Andrews Sunderland, MA 1889 1901
David Torrance Edinburgh, Scotland 1901 1907
Simeon E. Baldwin New Haven, CT 1907 1910
Frederic B. Hall Saratoga Springs, NY 1910 1913
Samuel O. Prentice North Stonington, CT 1913 1920
George W. Wheeler Woodville, MS 1920 1930
William M. Maltbie Granby, CT 1930 1950
Allyn L. Brown Norwich, CT 1950 1953
Ernest A. Inglis Middletown, CT 1953 1957
Patrick B. O'Sullivan Derby, CT 1957 1957
Kenneth Wynne Unionville, CT 1957 1958
Edward J. Daly Hartford, CT 1958 1959
Raymond E. Baldwin Rye, NY 1959 1963
John Hamilton King Stafford, CT 1963 1970
Howard Wells Alcorn Suffield, CT 1970 1971
Charles S. House Manchester, CT 1971 1978
John P. Cotter West Hartford, CT 1978 1981
Joseph W. Bogdanski New Britain, CT 1981 1981
John A. Speziale Winsted, CT 1981 1984
Ellen A. Peters Berlin, Germany 1984 1996
Robert J. Callahan Norwalk, CT 1996 1999
Francis M. McDonald Waterbury, CT 1999 2001
William J. Sullivan Waterbury, CT 2001 2006

Attorneys | Case Look-up | Courts | Directories | Educational Resources | E-Services | Español | FAQ's | Juror Information | Media | Opinions | Opportunities | Self-Help | Home

Common Legal Words | Contact Us | Site Map | Website Polices and Disclaimers

Copyright © 2013, State of Connecticut Judicial Branch